The 80/20 Principle and Money
If I went to the store and saw oranges for three dollars a pound, I wouldn’t buy them. Oranges are normally around a dollar per pound and two dollars more per pound would probably shock my system. I might even drive to another store across town to find oranges at the price I’m used to.